@
Sakal Ekimi
Beard-transplantation-01-07-02-20 Beard-transplantation-01-07-02-20

Sakal Ekimi

Sakal ekimi: Herhangi bir sebeple sakalın çıkmadığı, döküldüğü yanık ve yaralanma gibi sebeplerden sakalın seyreldiği veya tamamen döküldüğü alana sakal ekim işlemi gerçekleştirilir.

  Öncelikle sakal ekimi yapılacak alan belirlenir. Kişinin yüz hatlarına uygun estetik ve doğallığı bozmayacak bir çizim yapılır. Dökülen seyrelen yara ve yanıklardan dolayı tamamen dökülmüş alanlara uygun sıklıkta sakal ekimi  gerçekleştirmek için alınacak kök sayısı belirlenir ve ekim planlanır. Kökler sakalın gereksiz kısmındaki yerden elmacık kemiği üzerindeki istenmeyen kıllardan veya ense bölgesinden alınarak önceden belirlenmiş alana sakal ekim işlemi gerçekleştirilir.

    Sakal saç gibi değildir kişiden kişiye çok değişik yoğunlukta olabilmektedir. Bölgesel sakal kaybı varsa bu durumda civardaki sakal sıklığında ekim planlanarak çevreyle uyumlu hale getirilir. Sakal tümüyle yoksa bu durumda kişinin istediği sıklık ve sınıra bağlı olarak 1500-3000 kök arasında ekim yapılabilir. 3000 kök civarında sakal ekimi tatmin edici sonuç verir. Sakal ekimi kıl kökü alınan alan ertesi gün yıkandığında belirgin bir sorun olmaz ama bir hafta pembemsi bir görünüm oluşur. 0.6-0.7 mm lik uçlarla ve elle dikkatli alım yapıldığında hiçbir iz kalmaz. Vücuttan alınması halinde özelliksiz kıllar olduğu için önem arz etmez. Enseden alınması durumunda alındığı kök sayısı kadar seyrelme olur. Operasyon dikkat ve incelik isteyen bir işlemdir. İşlem plastik cerrahı ve ekibine göre değişiklik arz edecek olsa da yaklaşık olarak 4-5 saat sürmektedir. İşlem öncesi hasta lokal anestezi yöntemi kullanılarak kıl köklerinin alınacağı ve akabinde ekim işleminin yapılacağı alan uyuşturulur herhangi bir ağrı duymadan konforlu bir işlem gerçekleştirilir. Sakal ekilen bölge 48 saat sonra yıkanır.  Sakal Ekiminden otuz gün sonra tıraş olunabilir herhangi bir sakıncası yoktur.

     Sonuçlar doğaldır. Ekim yapıldığı ilk on gün belli olur ancak operasyon izleri kaybolduktan sonra hiç kimse sizin sakal ekimi yaptırdığınızı anlamaz. Ancak sakallarınızı ektirdikten sonra bakım prensiplerine uymanız gerekir ve iyileşme döneminde size hekiminiz tarafından önerilen ilaç ve kürleri mutlaka kullanmanız gerekecektir. İşlemden on beş gün sonra şok bir dökülmeyle ekilen sakallar dökülür. 2. aydan itibaren dökülen sakallar tekrar çıkmaya başlar ve en son halini alması bir yılı bulmaktadır.

.