@
Biyik Ekimi
Biyik-Ekimi-01-07-17-10 Biyik-Ekimi-01-07-17-10

Biyik Ekimi

Bıyık, erkek kimliği oluşumunda en önemli etkenlerdendir ve olmaması kişide ciddi sosyal sorun yaratabilmektedir.  Bıyığın hiç olmaması gibi seyrek olması, bir bölgede çıkmaması, yara veya yanık izi olması, saçkıran gibi sebeplerle dökülmesi de aynı şekilde kişide ciddi estetik sorun yaratabilmektedir. Erkeklerde üst dudakta kıl çıkmaması veya kıl kaybının olması durumunda, kesin tedavi bıyık ekimidir.

     Kötü yapılmış bir bıyık ekimi kişiyi mutlu edeceğine ekim yaptırdığına pişman dahi edebilir bu sebeple ekim yaptıracak kişi ekim yapacak doktora mutlaka sormalı, olumlu ve tatmin edici yanıt almalıdır. Zira bu husus ilgili konuda danışmanlık hizmetinin önemi vurgulamaktadır.

     Bıyık yerine ekilecek saç kökleri, saç ekimi tedavisindeki gibi enseden alınmaktadır. Bunun için, ensenin yukarısından fue yöntemi ile 0,6mm punchlar ile tek tek saç kökleri alınmaktadır.

     2-3 kök içeren greft şeklinde ekilmesi halinde tıraş olunduğunda ciltte çok çirkin görünen demet şeklinde bıyık görünümü olur. Bu nedenle ekim sıklığı, beslenmelerini sağlayacak kadar olmalıdır.

     Bıyık ekimi yapılmadan evvel, transfer yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. FUE tekniği uygulanarak gerçekleştirilen işlem süresi, Bıyık ekimi yapılacak bölgenin hacmine göre değişkenlik gösterir. Bıyık veya sakal ekimi yapılacak alana öncelikle lokal anestezi yapıldıktan sonra uzman tarafından köklerin yerleşeceği kanallar lateral silit tekniği ile doğal sakal ve bıyık yönüne göre özenle açılır. Bu şekilde ekim yapıldığında jiletle tıraş olunsa dahi ciltte çukurluk görünmez.

     Bıyık ekimi operasyonu sonrasında özellikle ilk 3 gün yüzün korunması gerekir, tahriş ve zedeleme yapabilecek herhangi bir hareketten kaçınılmalıdır. Bıyık  ekimi işlemini takip eden ilk 3-4 gün kızarıklık gözlemlenmesi doğaldır ve bu süreç 1. Ayına kadar devam edebilmektedir .Bu kızarıklık sonradan kabuklaşmaya ve 1 hafta sonra ise pembeleşerek iyileşme sürecine devam edecektir. Bıyık ekimi sonrası kabuklaşmayı önlemek için verilen kremleri sürmeyi ihmal etmeyiniz. Bıyık ekiminden yaklaşık 30 gün sonra tıraş olunabilir. 2 ay sonra ekim yapılan bölgede kıllar çıkmaya başlar ve bir yıl içinde tüm bıyık çıkmış olur.

En önemli konu bıyık ekimi saç ekimi gibi değildir ve mutlaka bu konuda tecrübeli ekibe yaptırılmalıdır.

.