@
Saç Ekimi Yöntemleri
Saç-Ekimi-Yöntemleri-01-03-53-31 Saç-Ekimi-Yöntemleri-01-03-53-31

Saç Ekimi Yöntemleri

FUE İşleminin Aşamaları:

Önce ense saçlarının traş edilmesi ile başlanır. Diğer yönteme göre daha geniş bir alan hazırlanması gerekir. Köklerin alınacağı bölge lokal anestezi yapılarak uyuşturulduktan sonra 0.6-1 mm çapındaki çok ince iğnelerle köklere tek tek girilerek çıkarılır. Bu metot ile elde edilen greftler foliküler ünitelerden oluşmaktadır ve üzerinde bir işlem yapılmasına genellikle gerek yoktur.

FUE metodu öncesi yapılacak FOX test ile kişilerin bu metot ile Saç ekimine uygun olup olmadıkları tespit edilebilir. Özellikle cerrahi işlemden çekinen insanlar açısından da tercih edilen bir metot olmakla birlikte dezavantajları da olan bir yöntemdir.

FOLİKÜLER ÜNİTE TRANSPLANTASYONU - FUT SAÇ EKİMİ

Tüm dünyada en ileri ve en büyük gelişme gösteren saç nakli yöntemi olan Foliküler Saç Nakli mini mikro grefltlemeyle yapılan saç nakillerini büyük bir özenle onlarca yıl geride bırakmayı başarmıştır.

Modern saç nakli uygulama yöntemi ve Foliküler Ünite Transplantasyonu’nun en önemli özelliklerinden bazıları bu kısımda ele alınmaktadır. Foliküler Ünite Nedir? Saç köklerinin enseden yani dökülmeye dirençli bölgeden bir şerit şeklinde alınarak mikroskoplar altında saçın bütünlüğünü bozmadan 2li, 3lü saç kökleri içeren foliküler ünitelere ayrıştırılması işlemidir. Bu üniteler klasik micro-mini Greft tekniği ile hazırlanan saç köklerinden daha fazla miktarda ve aşınmamış olduğu için Saç ekimi'nin daha sık yapılmasına imkan sağlamaktadır.

Kafa derisindeki bütün saçlar foliküler üniteler adı verilen küçük demetler içinde büyür.Yetişkin bir insanın kafa derisinde foliküler ünite tam kalınlıkta (1-4 terminal) saç folikülünden meydana gelir. Genetik saç dökülmesinden etkilenen kafa derisi bölgelerinde sağlıklı terminal saçların yerini aşamalı olarak “minyatürize olmuş” saçlar denen daha ufak çaplı,daha kısa olan küçük boyuttaki saçlar alır. Foliküler ünite kafa derisinin yüzeyinde küçük saç grupları şeklinde birlikte büyüyor gibi görünür.

FUT Teknğinin Avantajları :

• En kısa sürede en fazla saç kökünün nakledildiği tekniktir.

• Daha çok saç kökü ihtiyacı olduğunda diğer tekniklerle beraber aynı gün içinde kombine edilebilir      ( FUT + FUE )

• Saç gruplarının doğal yapısına zarar verilmez ve bu yüzden maksimum büyüme sağlanır.

• Saçın ekilmesi için alıcı kısımda açılacak kanalların daha küçük olmasını sağlar. Bu da yapılacak ekimin doğala en yakın ve daha sık olmasına neden olur. Kanalların küçük oluşu kan dolaşımı yani saçın kandan beslenmesini bozmadığı için ekilen saçlarda yine hızlı büyüme görülür.

• Stereoskopik mikroskoplar altında yapılan FUT yönteminde saçın dışındaki doku üniteye zarar verilmeden traşlanarak atılır. Böylece ekim için dokusu zedelenmemiş, sade saç içeren greftler hazırlanabilir. Bu şekilde hazırlanan greftleri saçın doğal durusunu taklit ettiğinden istenilen şekilde yönlendirmek mümkündür.

• FUT tekniğinde kanallar slit adi verilen çok ince çizikler halinde açılır. Slit tekniği ile var olan saçların aralarına etrafındaki saç köklerine hiç zarar vermeden girilebilir .Bu yüzden tam dökülmemiş saçlarda sıklaştırma yapmak fazlasıyla kolaylaşır.

FUT Tekniğinin Dezavantajları:

• Ağrısız bir teknik olmasına rağmen cerrahi işlemler yapıldığı için mutlaka dikiş atılması gerekir.

• Saç aşırı kısa kesildiği durumda ensede ince bir çizgi seklinde iz kalabilir.

.