@
Saç Yogunlugu Hesaplanmasi
Saç-Yogunlugu-Hesaplanmasi-01-03-26-28 Saç-Yogunlugu-Hesaplanmasi-01-03-26-28

Saç Yogunlugu Hesaplanmasi

Saç Yoğunluğu ve Saç Ekimindeki Önemi

“Hair Density” veya “Saç Densitesi” olarak da bilinen saç yoğunluğu, saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörlerin başında gelir. Saç ekiminin ne zaman yapılması gerektiğine, saç ekimi operasyonunun başarılı sonuç verip vermeyeceğine, hangi alanlara saç ekimi yapılması gerektiğine karar verirken saç yoğunluğu kavramından faydalanılır. Peki saç yoğunluğu nedir?

Saç Yoğunluğu Nedir?

Yoğunluk bilindiği üzere bir birim hacim içerisindeki kütlenin miktarıdır. Buradan yola çıkarak saç yoğunluğu kavramına bakacak olur isek ,saç yoğunluğu, saçlı bölgede cm² başına düşen her bir saç kökünün sayısı/miktarıdır.

Yetişkin bir insanda saç yoğunluğu çeşitli faktörlere göre değişmekle birlikte ortalama cm² başına 200 ile 600 saç teli düşmektedir. Buna yetişkin bireylerde ortalama saç yoğunluğu diyebiliriz. 

Saç yoğunluğunu etkileyen birçok farklı faktör bulunmaktadır. Bunlar doğumla birlikte bizimle gelen özelliklerimizden olan saç rengi, saç teli yapısı olabildiği gibi sonradan gelişen bir takım etkiler de saç yoğunluğunu değiştirebilmektedir. Yaşa, cinsiyete, ırka, ya da genetik yapıya göre değişiklik göstermektedir.

Saç yoğunluğu, saç dökülmesi seviyesinin ve hızının net olarak belirlenmesinde ve  saç ekimi operasyonu öncesinde saç ekimi planlamasında çok etkili ve önemlidir. Saç ile ilgili uygulanacak tedavilerin öncesinde yoğunluğunun hesaplanması oldukça önemlidir. Worldplasthair

.